معرفی استان

استان قم یکی از 31 استان ایران است که در مرکز این کشور و در جنوب استان تهران، شمال استان اصفهان، شرق استان مرکزی و غرب استان سمنان واقع شده‌است.

معرفی استان قم در یک نگاه

مرکز استان کلان‌شهر قم است. این استان در یک منطقهٔ خشک و نیمه‌خشک واقع شده است و آب و هوای گرم و خشک دارد.

جنوب و غرب استان پوشیده از کوه‌های مرتفع است و آب و هوای معتدل دارد. مناطق شرقی، مرکزی و شمالی استان نیز پوشیده از بیابان‌های وسیع است که بزرگ‌ترین آن‌ها دشت مسیله است.

معرفی استان قم در یک نگاه

استان قم از نظر وسعت پس از استان البرز کوچک‌ترین استان ایران است.

استان قم تنها یک شهرستان دارد. شهرهای قم، دستجرد، پردیسان و سلفچگان مهم‌ترین شهرهای استان به شمار می‌روند.

محدودهٔ وسیعی از استان قم دارای آثار تمدن قدیمی قمرود است و عناصری را از روزهای اولیهٔ حضور تمدن در خود حفظ کرده است. اولین نیایش‌گاه‌های باستانی در فلات ایران در این منطقه ساخته شده‌اند.

برخی از مورخان بنای اولیهٔ شهر قم را به اسکندر، بهرام گور، طهمورث، لهراسپ، قباد ساسانی، یزدگرد سوم و چند تن دیگر، نسبت داده‌اند و در این مورد اختلاف نظر وجود دارد.

باستان‌شناسانی چون رومن گیرشمن قم را قدیمی‌ترین منطقه‌ای می‌داند که انسان در آن‌جا استقرار یافته و تمدن‌های اولیه را پی‌ریزی کرده‌اند.

نتایج جدید باستان‌شناسی نیز قدمت قم را به بیش‌از 7000 سال پیش می‌رسانند.

باستان‌شناسان ادعا می‌کنند به علت وجود رودخانهٔ اناربار و وجود شاه‌راه مواصلاتی منطقهٔ قم از دوران‌های اولیهٔ تاریخی میزبان تمدن‌های شکوفایی بوده‌است.

مهم‌ترین عامل مؤثر بر وضع اقتصادی استان، صنعت گردشگری و به ویژه توریسم مذهبی است و دلیل آن وجود حرم فاطمه معصومه و مسجد جمکران و تعداد زیادی از مزارهای امام‌زاده‌ها و علویان در استان است که در تمام فصول سال، پذیرای زاِیران بسیاری از نقاط مختلف ایران و سایر کشورها است که این امر موجب رونق بازار کار و خدمات در این شهر شده است.

آب و هوا

استان قم با توجه به اختلاف زیاد ارتقاء (از 800 تا 3300 متر) از سطح دریا، دارای اقلیم‌های متفاوت و متنوع است که عبارتند از:

اقلیم گرم و خشک، اقلیم نیمه‌خشک اقلیم، مدیترانه‌ای اقلیم، نیمه‌مرطوب

معرفی استان قم در یک نگاه
جمعیت

جمعیت استان قم در سال 1390 برابر با 1٫151٫672 نفر بوده‌است که 1٫095٫875 نفر آن در نقاط شهری و بقیه در روستاها زندگی می‌کنند. همچنین 587٫661 نفر جمعیت استان مرد و 564٫011 نفر زن هستند که این جمعیت در 321٫144 خانوار زندگی می‌کنند.

قم 21. امین استان ایران از نظر جمعیت است و تراکم جمعیت در آن 100 نفر بر هر کیلومتر مربع است که از این نظر 5. امین استان پر تراکم ایران است. نرخ رشد جمعیت استان در سال‌های 1385 تا 1390 1٫93 درصد بوده است.


تاریخ به روز رسانی:
2019/09/18
تعداد بازدید:
514
Powered by DorsaPortal
بارگذاری چیدمان اولیه